kurye resım 3

Osmanlı imparatorluğunda halkında posta ve kurye hizmetlerinden faydalanmasını sağlamak için sultan 2.Mahmut bir ferman yayınlatmış böylece artık imparatorluktaki kişiler kurye ve posta hizmetleri talep edebilmişlerdir.

Daha sonraki dönemlerde tanzimat fermanı ile birlikte yaşanan gelişmeler hem vatandaşların hemde yabancıların kurye ve posta ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1840 yılında posta nezareti kurulmuştur.

İlk posta hizmeti İstanbul’da yeni cami avlusunda posta i amire adında hizmet vermeye başlamıştır.Telgrafın icadıyla birlikte değişim gösteren ihtiyaçlar 1871 yılında uluslararası posta ve kurye nezareti adına dönüştürülmüş bir kaç yıl içinde koli havale taşıma işlemlerine başlanılmıştır.

cropped-kurye_ankara2.jpg

Gelişen teknoloji büyüyen şehirler ve iş hayatı posta ve kurye hizmetlerini çeşitlendirmiş ve özel müteşebbislerinde sektörüne girmesiyle birlikte ihtiyaçlara daha hızlı, güvenli kurye hizmetleri  verilmeye başlanmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>